Užitečné informace

 

Zde najdete výpis různých dotazů a odpovědí na ně.

Řešení nežádoucího nakrytí

Dotaz:
Dobrý den, mám psa a fenku boxera stejně staré nar. 9. 9. 2011 a mám obavy z pokrytí protože jsou stále spolu v bytě. Je nějaká jiná možnost než kastrace u psa? Mám celkem 2 feny ale ta má 7 let a nevím co by dělala kdybych je dal dohromady,je ve výběhu a je to její teta. Děkuji Antonín H.

Odpověď:
Dobrý den, kastrace psa je jedním z řešení nežádoucího nakrytí feny psem při jejich vzájemném soužití v jednom bytě. Dalším řešením je hormonální antikoncepce pro samce. Jedná se o preparát Suprelorin, který se aplikuje do podkoží v oblast mezi lopatkami a na 6-7 měsíců zajistí sterilitu psa. Po této době lze preparát aplikovat opakovaně nebo se tvorba spermií a plodnost vrací k normálu. Samozřejmě je možné vykastrovat i fenu, popřípadě ji nasadit hormonální antikoncepci. Ta má ale i svá negativa( riziko hnisavého zánětu dělohy, cukrovky...) V případě jakýchkoliv dotazů jsme pro Vás v ordinaci, popřípadě na tel.čísle 721206073. S pozdravem Roman Zavřel.

Nevěsta

Dotaz:
Dobrý den, 
chtěla bych se zeptat zda je možné požádat Vás o pomoc s hledáním vhodné fenky pro mého trpasličího pudlíka Dennyho. Přeci jen máte větší přehled o fenkách této rasy v KM. Díky Lenka

Odpověď:
Dobrý den, samozřejmě v kartotéce několik nevěst najdeme. Stavte se na klinice a projdeme seznam. S pozdravem Roman Zavřel

Veterinární sestra

Dotaz:
Ahoj chtěla bych se zeptat jaké vzdělání potřebuji, abych mohla dělat veterinární sestru....

Odpověď:
Pro práci veterinární sestry není potřeba žádného speciálního vzdělání.

Čipování

Dotaz:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik stojí načipování yorkšírského teriéra. Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, čipování Vašeho pejska u nás stojí 550 Kč. S pozdravem Primavet.

Želva

Dotaz:
Dobrý den, mám doma suchozemskou želvu....má zalepené oči (takový šedivý povlak přes celé oko) - nevidí přes něj...Chtěla bych se zeptat co s ní je...a případně jakou péči jí dodat...oči jsem ji několikrát mazala Opthalomoseptonexem - mastičkou, trošku to pomohlo ale není to ono....Děkuji moc za Vaši odpověď...Krásný den.

Odpověď:
Dobrý den, zdravotní problémy Vaší želvy mohou mít více příčin a tak by bylo lepší, kdybychom pacienta mohli vyšetřit. Ophtalmo septonex je správná volba, ale v komplikovanějších případech nemusí stačit. Děkuji, těšíme se na Vaši návštěvu. M. Šindler

Zánět spojivek

Dotaz:
Zalepené oči.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak máme postupovat při potíží u našeho čtyřnohého mazlíčka.,(yorkšírský terier),když přes noc se mu zalepily obě oči.Na oči si nenechá šáhnout. Myslíte že by to mohl být zánět, který se objeví přes pouhou noc.Bude potřeba Vás navštívit.Děkuji za rychlou odpověď Pásková.

Odpověď:
Dobrý den, zalepené oči mohou být příznakem zánětu spojivek. Jelikož je oko hodně citlivý orgán, doporučujeme raději vyšetření očí Vašeho pejska. S pozdravem PrimaVet.

Čipování štěněte

Dotaz:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na cenu identifikačního tetování psa, které na vaší klinice provádíte. Dále mě zajímá, jestli toto tetování provádíte (jedná se o osmi týdenní štěně Labradorského retrívra) v celkové anestezii. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. P.K.

Odpověď:
Dobrý den, tetování na našem pracovišti samozřejmě provádíme. Celková anestezie ale není standardně při tomto zákroku u štěněte prováděna (potřeba).
V dnešní době je ale daleko vhodnější než tetování pejska přímo načipovat, což je otázka jednoho vpichu do podkoží. U čipu je navíc na rozdíl od tetování jistota, že danému pejskovi jako označení vydrží po celý život (u tetování velmi často dochází k tomu, že číslo nelze po čase přečíst).
S pozdravem MVDr Marek Šindler

Dalmatin

Dotaz:
Dalmatinka 12 letá je cca 4 roky po kastraci /trpěla falešnou březostí/ začala v prosinci 2007 lehce špinit. Hned jsme problém řešili u veterináře, kde nám bylo sděleno, že se jedná zřejmě o zánět močového měchýře - brala antibiotika cca 10 dní v injekcích.
Problém se na chvíli zlepšil avšak cca po 14 dnech se situace opakovala. Navštívili jsme opět veterináře a zde byly provedeny veškeré RTG ledvin a moč. měchýře vč. ultrazvuku , aby se vyloučily kameny. Kameny zde nebyly, dostala opět antibiotika na zánět, který zřejmě byl v těle. Nyní je situace taková, že ačkoliv docházíme téměř každodenně k veterináři na kortikoidy kalciovky - fenka se již měsíc neudrží moč a téměř nechodí na zadní nohy a vzníkl otok zadních nohou, který se trošku zmírňuje kortikoidy. Prosím o radu, co by se dalo dělat nebo zda by se dal problém u fenky diagnostikovat na nějakém přístroji. Máme ji velmi rádi a nechtěli bychom o ní přijít. Děkuji za radu. Martina

Odpověď:
Velmi se omlouvám za pozdní odpověď , ale jestli je to pro Vás ještě aktuální, nabízíme Vám návštěvu na našem pracovišti, kde Vaši fenku rádi vyšetříme. Tel číslo 721206073. S pozdravem Roman Zavřel

Změna hlasu u psa

Dotaz:
Dobrý den, chci se zeptat. Máme 10-ti letého pejska, poslední dobou má úplně jiný hlas a ani neštěká tolik co dřív. Mysleli jsme, že to je tím, že se hárala jedna fenka v okolí, ale už to trvá měsíc a situace se moc nelepší. V čem může být problém? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:
Dobrý den. Náhlá změna hlasu u Vašeho pejska může být vyvolána mnoha různými faktory, jako je právě probíhající zánět hrtanu, změny na struktuře hrtanových chrupavek, popř další celková onemocnění. Pro stanovení správné diagnozy je ale určitě správné pejska klinicky vyšetřit, popř. udělat hloubější vyšetření (odběr krve, RTG, endoskopie). V případě Vašeho zájmu se můžete kdykoliv objednat na výše zmíněná vyšetření. S pozdravem M.Š., PrimaVet

Ztížené dýchání

Dotaz:
Dobrý den,
prosím Vás chtěla bych se zeptat na našeho zlatého retrívra Lorda.Lord často hlasitě a těžce dýchá.Může to být jenom, tím že se chladí,nebo to může být něco jiného?Jinak je v pořádku ,lítá,dovádí a je bez problémů
.Děkuji Minaříková

Odpověď:
Dobrý den, je problematické bez vyšetření Vašeho pejska na tento dotaz odpovědět. Určitě je dobře, že pejsek lítá a dovádí. Přesto by jistě bylo správné jej vyšetřit, poslechnout plicní pole a srdeční ozvy, popř. zhotovit rentrenogram hrudníku.

PROFormance krmivo

Dotaz:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli by jste mi mohli objednat granule PROFormance- Large breed puppy mělo by to být super prémiové krmivo.Ráda bych věděla i cenu před tím objednáním.Pytel granulí je červený,děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, krmivo PROFormance bychom sehnat mohli. Cena za 24 kg balení je v současné době 1.920,-. V případě Vašeho zájmu možno objednat u nás na tel. 573 342 755 každý všední den od 8 - 12 nebo 14 - 19 hodin. Děkujeme.

Alergie

Dotaz:
Dobrý den,
mám 3letou fenečku pointra,která trpí alergii.Bohužel nevíme na co je alergická a moc nás to trápí a i ji.Chtěla bych se zeptat jestli to jde nějak zjistit a kolik peněz by to popřípadě stálo...Děkuji...

Odpověď:
Vaši fenku je třeba vyšetřit u veterinárního lékaře. Alergie může mít u psa mnoho podob. V každém případě lze různými vyšetřeními, včetně kožního alergického testu, alergii prokázat a příslušně léčit. Na našem pracovišti tuto diagnostiku i léčbu provádíme a rádi Vám vyjdeme vstříc. S pozdravem vet. klinika PrimaVet

Kulhání u ročního pudlíka

Dotaz:
Trpasličí pudlice 1 rok stará často při rychlejší chůzi zvedá zadní nohu.Na RTG ani při vyšetření nebylo nic shledáno.Bere vitamíny pro posílení kostí.Myslíte,že by jste ji u vás pomohli?

Odpověď:
Dobrý den, z vaší anamnezy nelze diagnozu bezpečně určit, ale vzhledem k plemeni a věku připadá v úvahu, při negativním RTG, např. mediální luxace čéšky. Ta je zjistitelná ortopedickým vyšetřením. V každém případě Vám doporučuji návštěvu pejska v ordinaci, kde provedeme příslušná vyšetření. S pozdravem Roman Zavřel, Vet. klinika PrimaVet

Vážení psa

Dotaz:
Chtěla bych se zeptat jest-li se na veterině platí za zvážení psa. Děkuji

Odpověď:
Zvážení psa poskytujeme samozřejmě bezplatně. S pozdravem Roman Zavřel

 

Králík

Dotaz:
Dobrý den, už 8 let chovám zakrslého králíka a již včera začal hodně nahlas pšikat, vypadá to jako by se u toho i dávil. Moc ráda bych mu pomohl, ale nevím jak.
Děkuji za Vaši odpověď
Lenka O.

Odpověď:
Dobrý den, mohlo by se jednat o zánět horních cest dýchacích, který může přejít na průdušky i plíce. Určitě bych Vám doporučil návštěvu veterináře, který králíčka vyšetří a zahájí vhodnou léčbu. Samozřejmě jste u nás vítána - ord. hod 8-12 14-19. S pozdravem Roman Zavřel.

Čipování

Dotaz:
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat kolik bys stálo načipování křížence shiba-inu který váží 12kg. Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Čipování bez ohledu na váhu stojí 550,-.  S pozdravem Roman Zavřel.

Britská kočka a želva

Dotaz:
Dobrý den jak se prosím toleruje britská kočka se suchozemskou želvou?Znáte někoho kdo chová oboje zvířata pohromadě?A Vaše doporučení?Předem děkuji.Naschledanou.

Odpověď:
Dobrý den, vzájemná tolerance je velmi individuální. V začátcích doporučujeme obě zvířata při kontaktu hlídat. Jejich společné soužití je možné. S pozdravem Primavet.

Fena yorkšíra

Dotaz:
Dobrý den. Má fenka jorkšíra je nyní týden po kastraci. Přibližně za měsíc nám byla doporučena speciální strava na snížení pH moči., ale nikde jsem se o tom víc nedočetla. Je to nutné? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, po kastraci, jako preventivním zákroku, je u zdravého zvířete doporučitelné krmivo se sníženým obsahem kalorií, převážně tuků. Je to proto, že kastrovaná zvířata tíhnou k anabolismu a tím obezitě. Dieta k okyselení moči není po kastraci standardní. Bylo by třeba, abyste nám napsala či zavolala, jestli fenka netrpí jiným onemocněním, např. písek v moč. měchýři nebo moč. kameny.
tel.č. 721206073 S pozdravem Roman Zavřel

Unavené štěně

Dotaz:
Dobrý den, máme doma jorkšírka 6 měsíčního,velmi temperamentního,živého,hravého,važící cca 2,7kg po všech očkování Ale poslední týden na něm pozorujeme výrazné změny, má svoji odměřenou denní dávku (krmino Royal Canie)a vždy ji bez problémů snědl, ba si ještě nejraději přidával,krmivo mu tak jednou za den občas mícháme s mrkví,pribinákem,sýrem,rýži apod. maso moc nedostává protože nám po něm občas zvracel,ale poslední týden má takovou nechuť k jídlu, něco sní, ale denní dávce se to nevyrovná vůbec, také na něm pozorujem výraznou únavu, dřívě spával přes den chvíli, poslední týden je očividně velmi unavený. Také začal být velmi bojácný, např.venku, jízda autem, přitom se mu nikdy nic závažného čeho by se mohl bát nestalo. Také jeho „hraní“ je velmi omezeno z jeho strany, už si nechce tak hrát a a raději by spal. Ráno se nám vyzvracel (nevíme důvod možná nová buvolí kostička co dostal včera) ale stolice se nám zdá v pořádku. Dnes jsme byly na vyšetření u veterináře,ale moc nám nepomohl, pouze pejska prohlidl a doporučil nám během 14dnů s špičáky na operativní zákrok, aby mu mohly růst jeho stálé zoubky. Z jednoduchého vyšetření ouška i srdíčko v pořádku. Ale pejsek je čím dál více unavenější, dnešní den skoro celý prospal a my jsme velmi neklidní a máme o něj velký strach. Žádným kašlem netrpí. Tak bych Vás chtěla moc poprosit o radu co by s pejskem mohlo údajně být, či jak jinak by jsme mu mohli pomoci? Moc děkujeme za brzkou odpověď ..Dvořáková Kateřina

Odpověď:
Dobrý den, syndrom únavy může odpovídat mnoha nemocím. Pokud bylo u Vašeho štěňátka provedeno klinické vyšetření bez nálezu odchylek od normálu a přesto se stav prohlubuje, tak je určitě namístě provést hematologické a biochemické vyšetření krve, které nijak nebolí, na našem pracovišti je rutině prováděné a napoví o stavu jednotlivých orgánů a vnitřním prostředí. Je možné kdykoliv od pondělí do pátku ( v pátek do 12 hod ). Je možné se objednat na tel č. 573342755; 721206073

Papoušek Žako

Dotaz:
Dobrý den!!! Ujali jsme se 4 měsíčního papouška Žako. Bohužel vůbec nestoupne na nohy.Prý má odvápněné kosti.Chtěli jsme požádat o radu,zda nejsou nějaké vitamímy nebo léky které by mu aspoň s části pomohli.V kleci si pomáhá zobákem a křídli.Na internetu jsme četli o vápníkových injekcich,zajímalo by nás kolik taková injekce stojí a zda-li by mu mohli pomoci. Moc děkuji za odpověď. petra.horacka@seznam.cz

Odpověď:
Dobrý den, velmi se omlouváme za pozdní odpověď. Pokud budete mít zájem, tak vašeho ptáka kdykoliv na naší klinice vyšetříme a doporučíme léčbu. Dle uvážení je možné vyšetřit krev z biochemického a hematoligického hlediska. Na dotaz ohledně kalciových injekcí lze říct tolik, že drahé nejsou, ale bez náležitého vyšetření je nemůžeme jednoznačně doporučit. S pozdravem Roman Zavřel

Suchozemská želva

Dotaz:
Dobrý den prosím vás věnujete se i suchozemským želvám? Můžete, když vás s ní navštívím, mi podat i nějaké informace o chovu? Děkuji

Odpověď:
Problematice plazů se věnujeme a kdykoliv v ordinačních hodinách Vám rádi podáme informace.

Bessi

Dotaz:
Dobrý den .Prohlížel jsem si vaše stránky a dostal se až k rubrice ,,Od nás\" . Prezentujete zde zajímavé případy,přesto bych byl rád, kdyby se v této rubrice objevil i Náš případ. ( nejde mi po publicitu , ale ukazuje vaše zkušenosti a kvalitní práci.) Jde o fenku křížence Jezevčíka.Budou to dva roky co měla ,,úraz\" : naštípnutá pánev,horní čelist na 4 části a zub utopený v nosní dutině.Vaše skvělá práce zachránila naší Bessi život a za to Vám děkujeme.

Odpověď:
Mockrát děkujeme za Váš milý příspěvek. Rádi slyšíme, že je Vaše fenka v pořádku. Bohužel k tomuto případu nemáme fotodokumentaci, takže jeho publikování je složité. V každém případě Vám i Bessi přejeme pevné zdraví.

Kastrace feny

Dotaz:
Dobrý den, 
ráda bych se zeptala, jaký máte názor na kastraci fenek. Nepředpokládám, že bych chtěla mít od fenky štěňátka a tak mne zajímá, kdy je vhodné a zda vůbec fenku kastrovat. Nerada bych něco propásla.

Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, pokud jste si jistá, že štěňátka od Vaší fenky nechcete, a že ji nechcete hlídat říji, tak je kastrace vhodné řešení. Určitě vhodnější než hormonální antikoncepce. Další výhodou je prevence cukrovky a nádoru mléčné žlázy ve stáří. O případných dopadech tohoto zákroku je dobré provést konzultaci, ke které jsme kdykoliv ochotni.

Neklidný jezevčík

Dotaz:
Dobry den chtěla sem se zeptat můj pes jezevčík byl doposud klidný včera však začal z nějakého důvodu kňučet, doteď nepoznal fenku, včera se o to pokusil intimně se samcem téže rasy jeho ovladatelnost je nulová stále kňučí může te mi vysvětlit jeho chování? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den. Naše odpověď nebude jednoznačná, protože Vašeho pejska neznáme, nevíme jeho věk atd., ale z toho, co píšete, můžeme usuzovat na to, že se Vašem okolí touto dobou hárá nějaká fena. Jde o pudové chování Vašeho pejska a řešením by mohla být např. kastrace. V případě Vašeho zájmu možná i osobní konzultace. Děkujeme. :-))

Práce veterinární sestry

Dotaz:
Posledního téměř 2 a půl roku jsem pracovala na soukromé veterinární stanici v anglicky mluvící zemi, ked jsem asistovala při operacích , před a po operační péči, dávala injekce, brala krev , dělal krevní testy apod. Jen bych se ráda zeptala zda je možné najít si zd ev ČR práci v tomto oboru jen na základě zkušeností?Je možné studovat při práci?
Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, pokud se nemýlím, tak střední ani vysoká škola veterinární, obor všeobecné lékařství, v ČR nelze studovat při zaměstnání, ale pouze denním studiem. Věřím, že Vaše zkušenosti jsou cenné a velké, ale nejsem si jist, zda naše legislativa vyžaduje pro práci veterinární sestry příslušné veterinární vzdělání. osobně si myslím, že je to jen na smluvním vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem s tím, že některé úkony mohou být svěřeny pouze kvalifikované osobě.