Ochrana před parazity je potřebná nejen kvůli našim malým kamarádům, ale také kvůli nám lidem, protože někteří z nich, respektive jejich vývojová stadia nám mohou škodit.
Tak jako všude je i tady lepší prevence než léčba. Je třeba si uvědomit, že to, že pes nemá v trusu „červy“ neznamená, že není začerven. Celá řada parazitóz se prezentuje pouze vylučováním vývojových stadií, např. vajíček, která jsou natolik malá, že je lze postihnout pouze mikroskopem. Tato vývojová stadia jsou poměrně odolná ve vnějším prostředí, a proto se takto nemocný jedinec stává zdrojem onemocnění pro ostatní. Pokud máme doma dospělého pejska, spočívá prevence v pravidelném odčervení, které doporučujeme 2x ročně. Častější odčervování lze doporučit např. u psů a koček krmených syrovým masem při pojídání hlodavců, kteří jsou mezihostiteli řady parazitů. Vždy je nutné odčervit najednou všechna zvířata chovaná v domácnosti. Zajímavá je taky souvislost mezi zablešením a odčervením. Blecha patří mezi mezihostitele psí tasemnice, což znamená, že se blecha na přenosu tasemnic podílí.

Zcela odlišnou skupinou, co se parazitů týče, jsou štěňata. Nejen, že se rodí již se škrkavkami, které se jim do těla dostanou přes placentu od matky, ale ještě larvy škrkavek pijí v mléce od matky. Tato skutečnost vede k nutnosti odčervit štěně v několika etapách, nejlépe ve 14 dnech stáří, a poté ve 2-3 týdenních intervalech do stáří 3-4 měsíců. Poté jako u dospělého psa či kočky po půl roce S tím souvisí i nutnost odčervení březích fen 40-42. den březosti a po porodu společně se štěňaty ve 14 dnech stáří Tento postup bývá často opomíjen a může mláděti způsobit nemalé problémy.

Jaké problémy mohou tedy vnitřní parazité našim zvířátkům způsobit?

Jednak škodí tím, že se v řadě případů živí střevním obsahem a to v tenkém střevě, ještě před tím, než dojde ke vstřebání živin zvířetem a tím způsobují jejich nedostatek. To se navenek projeví např. průjmem, hubnutím, ztrátou lesku a kvality srsti. Samozřejmě že parazité mohou ve střevě působit i mechanicky jako zátka a způsobovat střevní neprůchodnost.

U štěňat je hlavním projevem zvětšené břicho, jeho bolestivost, nemožnost kálení a v případě velkého napadení i zvracení škrkavek.

Na našem pracovišti jsme připraveni vám kdykoliv poskytnout koprologické vyšetření trusu, poradit s vhodnou formou odčervení – tableta, pasta, a konzultovat vaše dotazy.